A tudomány, ha nem is vallás, de ma a hitrendszer alapja. A homeopátia pedig egy alternatív gyógymód, ami világnézetté lett emelve.
Amikor emberekkel beszélgetek a homeopátiáról azt látom, hogy aki maga is ismeri és használta a homeopátiát, azoknak nem is kell mit mondanom, mégis értjük egymást, aki meg még sohasem próbálta, azok egyszerűen nem hiszik el, amit mondok. Sőt, vannak, akik megpróbálnak meggyőzni arról, hogy amit én tapasztalok, az nem a valóság. Sokat gondolkoztam ezen, hogy hogyan lehet az, hogy egy teljesen egyértelmű dolgot nem hisznek el nekem. Hogy lehet, hogy a torkomnak esnek egy olyan dolog miatt, amit ki se próbáltak? Hogy lehet, hogy ilyen határozott véleményt formálnak valamiről, amiről szinte semmit nem tudnak? Hogy lehet az, hogy ahhoz, hogy meggyőződjenek róla, csak annyi kellene tenniük, hogy maguk is kipróbálják és erre még sem hajlandók?
Nem hiszik el. Nem hajlandók kipróbálni. Teljes ellenállásban vannak és azt mondják: Én nem hiszek a homeopátiában. Ezt a szót használják: HISZEK. Hogyhogy? A homeopátia vajon hit kérdés?
Úgy tűnik igen. De csak azoknak, akik nem próbálták.
Akik próbálták, azok tudják, hogy a homeopátia hatásossága pusztán tapasztalat. Olyan egyértelmű és néha olyan elementáris tapasztalat, ami nem összetéveszthető mással.
De akkor hogyan lesz ez hit kérdés mégis azoknak, akik nem próbálták?
Azt gondolom, hogy valójában nem is a homeopátia a hitkérdés, hanem maga a tudomány.
Az emberek többsége ma a tudományban hisz. Ez a hitrendszerük alapja. Amit tudományosan bizonyítottak az OK, amit meg nem, azt egyszerűen nem hiszik el.
Tudományos az étkezésünk, a testedzésünk, a gyógyulásunk, a fogyasztó szerünk, a ránctalanítónk, a samponunk, a sportcipőnk és lassan mindenünk.
A „tudományos kutatások bizonyították” címszó alatt, ma bármi eladható. Nézzük csak meg a reklámokat, rengetegben elhangzik ez az érv: „tudományos kutatások igazolják”. Miért? Mert a hirdetők is tudják, hogy az emberek a tudományban hisznek.
Pedig a tudomány időről időre változtatja nézeteit. Egyik évben azt állítja margarint kell enni, mert az az egészséges, a következő évben már csak a vaj az egészség alapja, aztán újra a margarinra esküsznek és ma már azt se tudom, hogy e-tekintetben hol tartanak…. Szóval egyik nap ezt mondja, másik nap meg épp az ellenkezőjét és az emberek állandóan megkérdőjelezhetetlenül elhiszik és követik, az aktuális kinyilatkoztatást, pedig épp ezen cselekedeteik bizonyítja, hogy a tudomány aktuális tudása sohasem kőbe véshető.
A tudomány természetesen nem vallás, hiszen nincs ilyen vallás alapítva, nem létezik a tudomány nevű egyház. Viszont az emberek nagy tömegének a hite a mai Magyarországon (de lehet, hogy Európában vagy még attól szélesebb körben is) a tudományban van. És mivel a hagyományos vallás sok embernek nincs jelen az életében, ezért számukra a hit talán a vallásról a tudományra tolódott?
Régebben ez úgy volt, hogy az emberek Istenben hittek, a tudományban meg bíztak. A betegségben szenvedők azt mondták „Legyen meg a Te akaratod.” és emellett bíztak az orvosukban, hogy az a legjobb tudása szerint segít. Ma olyan, mintha a hit és a bizalom összeolvadt volna. Abban hisznek, hogy az orvostudomány meggyógyítja őket.
A vallás egyetlen dolgot ismer: a saját hitét, ami az ő egyetlen igazsága. A tudomány pedig elvileg pártatlan és nyitott a világ felfedezésére. Ha viszont a tudományban hiszünk, akkor ott már nem valósul meg a pártatlanság és a nyitottság. Ez természetesen nem mindenkire és nem a tudomány egészére igaz. Szerencsére vannak nyitott elmék. De közben meg azt látom, hogy tudományos társaságok tesznek állásfoglalást hibás tudományos kutatásokra hivatkozva. (Lásd EASAC állásfoglalás, ami 3 hibás kutatáson alapul.*) Na, de akkor hol is van a pártatlanság?
A homeopátia alapvetően egy gyógymód, ami – csakúgy, mint a hagyományos orvoslás – empirikus alapú. Azt tapasztalja, hogy a hígítás és dinamizálás végeredményeként olyan gyógyszert kap, ami a szervezet számára felismerhető, ami arra hatást gyakorol. Az, hogy ez így működik az empíria, azaz tapasztalat. Ezt a tapasztalatot nem tudták még tudományosan értelmezni, leírni, magyarázni, hogy hogyan, milyen úton-módon lehetséges. A média és a tudomány néhány képviselője viszont akkora ügyet csinál ebből, mintha ez, valami különleges dolog lenne és épp ezzel világnézeti kérdéssé emeli, hogy valaki használja vagy nem használja a homeopátiás gyógymódot. Olyan, mintha ezzel a gerjesztéssel teljesen megosztanák a társadalmat, így hát vannak a homeopata használók és azok, akik meg nem hisznek benne.
Ma a kor uralkodó világnézete az az, hogy az létezik, amit a tudomány bizonyított. Az új világnézet pedig az, hogy van egy működő valami, amit a tudomány még nem bizonyított. És ez a valami most épp a homeopátia.
Ma csak az tudja kipróbálni a homeopátiát:
- aki nyitott az új dolgokra, akár egy új világnézetre is;
- aki kompetensnek érzi magát abban, hogy megítélje, hogy amit megtapasztal az valós vagy sem. Vagyis, ha bevesz egy gyógyszert (mindegy, hogy homeopátiás vagy nem homeopátiás), akkor el tudja dönteni, hogy attól múlt el pl. a fejfájása vagy sem;
- akinek nyitott annyira a gondolkodása, hogy feltételezi, hogy ma még mindig nem tudunk mindent a világról és a természetről;
- akit jobban érdekel az egészséghez vezető út, mint az, hogy mások lehülyézik érte.
Írta: Radványi Noémi életmód-tanácsadó és terapeuta, homeopata, művészetterapeuta
*Forrás: http://homeopata.hu/hu/content/az-easac-allasfoglalasa-hibas-kutatasokat-hasznalt-homeopatia-lejaratasara
Kép copyright: eldamurkovic /123RF Stock fotó