Keressük a megoldást a biztonságos együttműködésre és a gyógyszer rezisztencia kialakulásának megelőzésére
A WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet (2016-os!) felhívása szerint, az antibiotikum rezisztencia küszöbén állunk. Ez azt jelenti, hogy ha nem csökkentjük az antibiotikumok szedését, akkor hamarosan ellenállóak lehetünk, és hiába van szuper gyógyszerünk, nem fog tudni segíteni komoly baj esetén. Vagyis ha továbbra is mindenre és állandóan antibiotikumot adnak, még akkor is, ha esetleg a szedése mással helyettesíthető lenne, akkor hamarosan hatalmas öngólt rúgunk magunknak és az egész emberiségnek.
Dr. Keiji Fukuda, a WHO főigazgató-helyettese, azt nyilatkozta, hogy a baktériumok, vírusok és egyéb mikroorganizmusok elpusztításukra használt antimikrobiális szerekkel szemben növekvő ellenálló képesség, már az egész világra kiterjedő közegészségügyi veszélyt jelent.
Ez azt jelenti, hogy ma gyógyítható betegségek, vagy akár kisebb fertőzések is halálos kórrá változhatnak ismét. Ezért összefogásra, együttes fellépésre hívja fel a figyelmet a WHO az antimikrobiális rezisztenciával (AMR) szemben.
MÉG IS MIT TEHETÜNK?
A válasz kézenfekvő: csökkentsük az antibiotikum szedését. De valójában a helyes kérdés az az, hogyan tehetjük ezt biztonságosan?
Nagyon nagy az orvosok felelőssége abban, hogy mikor írnak fel antibiotikumot és mikor nem. Óriási öröm, hogy egyre több olyan orvos van, aki épp a fentiek miatt nem adja csúnyán mondva: „orrba-szájba” az antibiotikumokat. Addig, amíg a beteg állapota és az orvosi protokollok lehetővé teszik, keresik az alternatív lehetőségét annak, hogy más módon gyógyítsák meg a betegeiket. Ezek a lehetőségek valójában időintervallumok, amik lehetnek nagyon rövidek 1-2 órásak, pár naposak vagy akár hosszabbak is, mindig az egyéni helyzettől függően. Például, amíg a beteg kivizsgálása, diagnosztizálása folyik és várunk az eredményekre, akkor ott egy olyan időintervallum van, amikor általában még nem történik hagyományos orvosi kezelés. Vagy például életet nem veszélyeztető betegségek esetén, amikor várunk (heteket, hónapokat), hogy a szakorvoshoz eljussunk, az idő alatt sem történik orvosi kezelés.
Véleményem szerint ezek az úgynevezett szabad időintervallumok, amikor helye van az alternatív gyógymódoknak, beleértve a homeopátiát is. A szabad időintervallumban az alternatív gyógymód sok esetben javíthatja a beteg állapotát, esetleg meg is gyógyíthatja és elkerülhető a hagyományos gyógyszerszedés.
Tovább menve megfontolandó, hogy nem csak a kezelések előtti szabad időintervallumokban, hanem esetleg az orvosi kezelésekkel párhuzamosan, sőt azt követően is alkalmazhatjuk-e az alternatív medicinát, abból a célból, hogy segítsük a gyógyulás sikerességét és ne essünk vissza újra abba a betegségbe, amiből a hagyományos orvoslás kigyógyít.
Keressük a biztonságos együttműködés lehetőségét-, és a gyógyszer rezisztencia elkerülésére a megoldást!
Nem beszélünk le senkit a hagyományos orvosi kezelésekről, gyógyszerekről.
Meghatározott helyzetekben a homeopátiának helye lehet az hagyományos orvosi kezelés előtt, után vagy azzal párhuzamosan.
Ahhoz, hogy ez biztonságosan működjön szükséges az orvosok és az alternatív medicina képviselőinek az együttműködése. Tiszteletre méltó, hogy egyre több orvos nyit a homeopátia és más alternatív gyógymódok felé. Célszerű lenne az alternatív medicina és az allopátiás orvosok képviselőinek együtt gondolkozni és a hagyományos orvosi protokollokba meghatározni, hogy hol lehet helye az alternatív medicináknak. Mindezt annak a közös célnak az érdekében, hogy közösen a betegek mielőbbi biztonságos gyógyulását szolgálják.
Írta: Radványi Noémi életmód-tanácsadó és terapeuta, homeopata, művészetterapeuta
Kép copyright: vasabii / 123RF Stock fotó