Meleg időben hihetetlen gyorsan el tudnak szaporodni a levéltetvek. Érdemes megelőzni vagy legalábbis még időben „nyakon csípni” őket és olyan kezelést választani, hogy vissza se jöjjenek. Megmutatjuk hogyan.
A LEVÉLTETŰ
Ezek a kártevők szívogatják a növény tápanyagban gazdag nedvét, miközben toxinokat fecskendeznek a növénybe. Mivel a táplálkozásukkal mechanikus sérülést okoznak a növényen, a növény kiszolgáltatottabbá válik a fertőzésekkel szemben. A hangyák támogatják a levéltetvek fennmaradását, sőt, szinte gondozzák őket, persze nem jótékonyságból, hanem pusztán érdekből, azért mert a hangyák megeszik azt a ragacsos cuccot, amit a levéltetvek termelnek és amit mézharmatnak hívnak. A mézharmat beborítja a növényt, és mivel ragacsos még annak is kedvez, hogy a növény felszínén gombák telepedjenek meg.
MI KEDVEZ A LEVÉLTETVEK SZAPORODÁSÁNAK?
A száraz meleg idő, a rosszul szellőztetett szoba, a túl sok műtrágya használat, a növények egymáshoz túl közeli ültetése, az üvegház vagy a tápanyaghiány és persze a hangyák jelenléte.
A LEVÉLTETVEK TERMÉSZETES ELLENSÉGEI
A levéltetveknek vannak természetes ellenségeik, és ha nem használtunk túl sok vegyszert a kertünkben, aminek ezek a hasznos jószágok áldozatul eshettek, akkor már ezek jelenléte segíthet, hogy fenntartsák az egyensúlyt és belakmározzanak az általunk sem kedvelt levéltetvekből és megszabadítsák a növényeinket a tetűinváziótól.
Szóval, melyek ezek a hasznos kis rovarok? Például a zengőlegyek, a katicabogarak, fátyolkák, fülbemászók stb. Érdemes hát rájuk figyelni és minél kevesebb vegyszert használni, hogy ők is ott legyenek a kertben.
MILYEN PRAKTIKÁKAT ISMERÜNK?
- A káliszappan. Ezt elég gyakran olvasni. A kertészetei csoportokban erre esküsznek az emberek. Háztartási boltban kapható és úgymond a házi praktikák közé tartozik, sőt még a bio feltételeknek is megfelel, de gyümölcsöt termő növényeken alkalmazva vannak, akik azt mondják szappan ízű lesz tőle a termés. A kertészeti szaklapok pedig felhívják a figyelmet, hogy a káliszappan a növényre is mérgező, azaz fitotoxikus lehet.
- Olajos növényvédő szerek. Ezek elfojtják a kártevőket, de sajnos a növény szempontjából sem túl kedvező, mert a nyílásokat tartósan záródásra kényszeríti, ezzel a növény kevésbé lesz képes a környezeti hatásokhoz alkalmazkodni. Az olajok közül talán a narancsolaj a legjobb.
- Etilalkohol 1-2 %-os oldata hasznos a levéltetűgyérítésben. Sokszor a káliszappannal együtt használják.
- A biogazdaságokban az áztatott csalánlé permetet használják és ezt többször ismétlik.
- A rovarölők, amik nem csak a kártevőt, hanem a hasznos rovarokat is elpusztítják, sőt a növényt is megviselik.
- A természetes ellenségek betelepítése. Kis zacskókban-dobozokban megvásárolva a gyorsan a kertünkbe importálhatjuk őket, ám a következő módszer alkalmazásával erre nem sok szükség lesz, mert jönnek majd maguktól is.
ÉS MI A LEGJOBB MÓDSZER?
A homeopátiás gyógyszer alkalmazása. Általam a Cimicifuga nevű homeopátiás gyógyszer van kipróbálva. És nagyon-nagyon szuper jól hatott. A Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében több más gyógyszer javaslat is megtalálható. A homeopátia egyéni terápia, a növény egyéni jellemzőit figyelembe véve érdemes szert választanai, ami azonban ezzel a szakirodalommal nagyon-nagyon egyszerű.
MIÉRT JÓ?
- Nem károsítja a növényt.
- Nem öli meg a hasznos rovarokat.
- Nagyon hatásos. Nem csak rövid távon, hanem hosszú távon is.
- Ezzel a módszerrel a növény megerősödik, ellenállóbb lesz a betegségekkel, kártevőkkel szemben.
Ebben a könyvben megoldást találhatunk a legtöbb kártevő távoltartására és a leggyakoribb növényi betegségek homeopátiás kezelésére. Ha szeretnél többet megtudni erre a linkre kattintva találsz egy „olvass bele” gombot, ahol lehetőség van a könyv tartalom jegyzékébe és néhány oldalába belelapozni:
MEGELŐZÉS
Ellenőrizd rendszeresen a növényeket. Minél kevesebb vegyszert használsz annál ellenállóbbak lesznek a növények. Tisztítsd rendszeresen és öblítsd le a növényt, ha kell. Használjuk a megfelelő homeopátiás gyógyszereket.
Ha mások számára is hasznos lehet ez az írás oszd meg!
Ha szeretsz vegyszermentesen kertészkedni, akkor csatlakozz a VEGYSZERMENTESEN KERTÉSZKEDŐK KLUBJA csoporthoz a Facebookon! https://www.facebook.com/groups/1064829813655144/
Sikeres kezelés érdekében fordulj képzett klasszikus homeopatához!
Írta: Radványi Noémi
Kép Copyright: radub85 / 123RF Stock fotó
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
SZERETNÉD KIPRÓBÁLNI A HOMEOPÁTIÁS NÖVÉNYGYÓGYÍTÁST, DE NEM TUDOD HOGYAN KEZDJ HOZZÁ?
Itt letöltheted azt az anyagot, amiből megismerheted a 10+1 alapszabályt a növények homeopátiás gyógyításához.
Ebből az anyagból megtanulhatod, hogyan csináld jól, mire figyelj, hogy hatásos legyen a homeopátiás kezelés.
RÁADÁSKÉNT KAPSZ:
-
egy listát a javasolt homeopátiás gyógyszerekről a kerti készlethez és
-
megválaszolunk 10+1 fontos kérdést, amit mindenképp tudnod kell a homeopátiáról.
Ez is érdekelhet:
Eleged van a meztelencsigákból? Ezzel a módszerrel egyszerűen távol tarthatod őket.