A selyemfényű puszpángmoly néhány éve Ázsiából került be Európába, ezért egy új probléma előtt állnak a buxuskedvelők. A kézzel összeszedés és a brutális vegyszeres kezelés helyett van más megoldás.
A selyemfényű puszpángmollyal 2011-ben találkoztak Magyarországon legelőször és mára már a buxusok fő kártevője lett. A buxusok a modern kertek szinte kötelező tartozékai, mert szabályosra vágható formájukkal tökéletesen illenek az egyszerű vonalvezetésű térbe. De amióta megjelent a selyemfényű puszpángmoly évről-évre egy rémálom lehet a buxusok megvédése.
Két védekezési mód terjedt el a telhetetlen hernyók ellen: az egyik fáradtságos, a másik brutálisan vegyszeres. Mi találtunk egy harmadikat, ami egyszerű, nem időigényes, vegyszermentes, olcsó és nem utolsó sorban hatásos.
A selyemfényű puszpángmolynak a hernyója károsítja a buxusokat, amik először csak hámozgatják a leveleket, azaz az egyik oldalán rágják. Ettől a levél megsárgul. De ahogy nőnek a hernyók egyre nagyobb lesz az étvágyuk és végül tarrágást végeznek, vagyis lecsupaszítják a szép kis buxust. És a végeredmény? Pusztán kis gallyakból álló szerencsétlen bokrocska, ami nem hogy nem szép, hanem kifejezetten szomorú látvány.
Ha kitartó vagy és hetente többször átnézed a buxusaidat időben észre veheted, ha a puszpángmoly oda tette le tojásait. Ebben az esetben egyesével eltávolíthatod és egy nylon zacskóba gyűjtve a szemetesbe dobhatod őket. Persze nincs megállás! Évente 3 nemzedék kel ki, úgyhogy márciustól-szeptemberig folyamatosan résen kell lenni. Ez hatásos módszer, de fárasztó.
A másik hatásos módszer a vegyszer. Ha bemész egy szakboltba, ott készséggel kiszolgálnak a megfelelő rovarirtóval. Na de ezzel nem csak a puszpángmolyt nyírod ki, hanem megterheled a növényed is és számos hasznos rovar is áldozatul eshet. Biztos ezt szeretnéd?
A harmadik módszerrel Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében találkoztam. A szerző homeopátiás gyógyszereket old fel az öntözővízben. Ezzel kezeli a buxusokat évente háromszor. A gyógyszeres öntözéseket a puszpángmoly életciklusához igazíja. Kipróbáltam és tökéletesen működött. A buxusaim, amikkel évek óta szenvedek, most szépek, élnek és virulnak, és a puszpángmoly messze elkerüli őket. Ez egy egyszerű, könnyen használható, vegyszermentes módszer. Én Sulphurt használtam egy másik homeopátiás szerrel kombinálva. De a lényeg, amit szeretnék hangsúlyozni, hogy megelőzésként használtam a puszpángmolyok életciklusához igazítva évente több alakalommal. Most még nem késő! Március-áprilisban kell az első kezelést alkalmazni. A sikeres kezelés érdekében érdemes tanulmányozni a pontos kezelési tervet (mit, mikor, hogyan) Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében.
A könyv itt elérhető: https://homeovilag.hu/novenygyogyitas-homeopatiaval/novenygyogyitas-konyv/
Írta: Radványi Noémi
Sikeres kezelés érdekében fordulj képzett klasszikus homeopatához!
Bővebb információ: info@homeovilag.hu
Kép copyright: rmorijn / 123RF Stock fotó