Akár csodálkozva is kérdezhetnénk: Homeopátiás kórház Magyarországon? Hihetetlen, de igaz!
A homeopátia jelenléte nem újkeletű dolog Magyarországon. A XIX. században és a XX. század első felében egyre népszerűbbé vált.
- Ez egyrészt az arisztokraták támogatásának volt köszönhető. Nemeseink körében nagyon kedvelt volt és gyorsan terjedt ez a szelíd gyógymód.
- Másrészt a járványok idején egyértelműen bizonyított. Az egyik ilyen alkalom az 1831-es kolerajárvány volt, ahol a homeopaták nagyon szép eredménnyel gyógyítottak.
„Az 1831-es magyarországi kolerajárvány idején a homeopátiával gyógyító orvosok olyan jó eredményeket értek el, hogy a hivatalos egészségügyi szervezetek is kénytelenek voltak figyelembe venni sikereiket. Dr. Lenhossék Mihály országos főorvos felügyelete mellett kiadott borsúra felhívja a figyelmet a hahnemanni módszerek felhasználására a kolerajárvány visszaszorításában. Dr. Bakody József Győrben 223 kolerásból 215-öt, Dr. Baudis Antal 1132-ből 989-et, Dr. Mayer főorvos 165-ből 160 beteget gyógyított meg. Több feljegyzést összevetve a homeopátia hatékonysága 92% fölött volt, míg az allopatáknál 2/3-os volt a halálozási arány!”*
- Harmadrészt, mert intézményes keretek között, kórházakban lehetett homeopátiával gyógyulni.
1866-ban alakult meg Pesten az első homeopátiás kórház a Bethesda, amit akkori nevén hasonszervi kórháznak hívtak.1870-ben nyílt meg a második homeopátiás kórház Pesten, az Elizabethinum. 1874-ben a Szent Rókus Kórházban is hasonszervi, azaz homeopátiás osztály nyílt. És a lista még nem teljes, mert több vidéki nagyvárosban is magánalapítású homeopátiás kórház működött például Gyöngyösön, Miskolcon, Győrben, Kőszegen.
Sajnos a II. világháború és az azt követő évek megtörték ezt a szép fejlődési ívet. Betiltották, mert „az orosz hatalommal szemben álló módszernek nyilvánították”*.
A rendszerváltás után vált ismét elérhetővé a homeopátia Magyarországon. Törzskönyvezték a homeopátiás gyógyszereket és bár nem egyetemen, de újra folytatódott a homeopátia oktatása. Azért újra, mert 1871-től 1906-ig a pesti orvosi egyetemen homeopátiás tanszék működött.
Ma hatalmas negatív kampány folyik Magyarországon a homeopátiával kapcsolatban és emiatt nagyon sok a tévhit az emberek fejében, így talán csak szürrealisztikus álom, de ennek ellenére reméljük, hogy egyszer újra lesz homeopátiás kórház Magyarországon, ahogy ez sok más országban napjainkban is van!
*forrás: Dr. Antal Péter Miklós: Gondolatok és tények a homeopátiáról, http://kollektivum.hu/gondolatok-es-tenyek-a-homeopatiarol/ letöltés:2017.09.24.
fotó: Radványi Noémi