Mindig nagy kérdés, hogy mit tegyünk a kártevőkkel, ha nem akarunk vegyszereket használni. Hogyan lehet odébb tessékelni őket, vagy csak egyszerűen távol tartani? Rovarhálók, ragacsos lapok, végeláthatatlan szedegetés? Vannak olyan módszerek, amikkel ez egyszerűen megoldható.
A kártevőket úgy a legegyszerűbb távol tartani, ha a természet a segítségünkre van. Vagyis jönnek a természetes ellenségek és ők teszik a dolgukat. Igen ám, de ehhez az kell, hogy a természetes ellenségek ott legyenek a kertünkben. Erről úgy gondoskodhatunk leginkább, ha nem használunk vegyszereket, mert akkor nem esnek áldozatul a kipermetezett mérgeknek. Kártevők ellen mindig nagyon jók még a mechanikus védekező módszerek, mint a védőhálók, a ragacslapok, vagy az összeszedegetések és a fertőzött részek eltávolítása.
Liszteskék vagy molytetű
A liszteskék imádják a sárga színt, ezért nagyon jó vegyszermentes megoldás a ragacsos sárga lap kihelyezése, amire rászállnak és örökre ott is maradnak.
A levél fonákán élnek és a levéltetűtől könnyen megkülönböztethetőek, mert tudnak repülni. Ha hozzáérünk a növényhez azonnal felrepülnek. Érdemes a fertőzött leveleket eltávolítani.
A liszteskék a levéltetvekhez hasonlóan mézharmatot választanak, ki, amiben a feketepenész kiválóan meg tud telepedni, ezért fontos ellenük mielőbb védekezni.
Ha vegyszermentes a kertünk, tehát nem öljük meg mindenféle vegyszerekkel a hasznos élőlényeket, akkor a természetes ellenségek is hasznunkra lehetnek.
Homeopátiásan a Sulphur C200-as gyógyszerből készített oldattal érdemes a növényt öntözni.
A homeopátiás kezelés hatására nem csak a kártevőktől szabadulunk meg, hanem a növény is gyógyul, erősebb és ellenállóbb lesz a kártevőkkel, kórokozókkal szemben. A gyógyítást pedig a szép és egészséges terméssel, vagy virágoknál a gyönyörű virággal hálálja meg a növény.
Burgonyabogár
A burgonyabogár a burgonyaféléken található meg. Leggyakrabban a krumplin, padlizsánon, paradicsomon találkozhatunk vele. Ez a bogár, akár 2 évig is elél, úgyhogy érdemes mielőbb fellépni ellene. Vegyszermentes védekezésként hatásos, de igen munkás a bogarak begyűjtése és a levél fonákra csoportokba lerakott tojások szétnyomása, eltávolítása. Ez enyhe fertőzöttség esetén használható. Ám a bábok a földben fejlődnek, és azok eltávolítás már nehézkes.
Korai időszakban ezért a védőháló alkalmazása lehet nagyon jó. A vetésforgó, pedig a burgonyaféléknél kifejezetten ajánlott. Érdemes más növényekkel együtt ültetni pl. kömény, borsó, spenót.
Ám, ha elmaradt a gondos védekezés, akkor sem érdemes csüggedni, mert a krumplibogarak ellen is van hatásos homeopátiás megoldás. Szintén szóba jöhet a Sulphur, de a Petroleum nevű homeopátiás gyógyszer is megfontolható kitinpáncélos bogarak esetében. Kezelés előtt érdemes a lehető legtöbb bogarat és lerakott tojást eltávolítani.
Almamoly
Az almatermésűek leggyakoribb kártevője az almamoly, amely az almát, körtét, kajszit, gesztenyét, diót károsítja. Hatásos megelőző védekezés a feromon-csapdák kihelyezése. A fa törzsére csavart úgynevezett „hernyó öv” (enyves hullámpapír) is jó szolgálatot tesz.
Homeopátiásan itt is a Sulphur C200-as homeopátiás szerből készült oldattal érdemes öntözni, hogy a molyok távol maradjanak, de Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében más bevált szerjavaslatot is találunk.
Milyen kártevők ellen található megoldás Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében? (Részlet a tartalomjegyzékből.)
A könyvbe itt lehet beleolvasni és megvásárolni: https://homeovilag.hu/novenygyogyitas-homeopatiaval/novenygyogyitas-konyv/
Ha mások számára is hasznos lehet ez az írás oszd meg velük!
Ha szeretsz vegyszermentesen kertészkedni, akkor csatlakozz a VEGYSZERMENTESEN KERTÉSZKEDŐK KLUBJA csoporthoz a Facebookon! https://www.facebook.com/groups/1064829813655144/
Írta: Radványi Noémi
Kép copyright:Stockfotó
Ez is érdekelhet:
Eleged van a meztelencsigákból? Ezzel a módszerrel egyszerűen távol tarthatod őket.
Hangyainvázió van a kertedben? Megmutatjuk a legjobb vegyszermentes megoldásokat!