A talaj minősége, tápanyagtartalma nagyon fontos a jövő évi termés szempontjából. Így épp csak vége a betakarításnak már is a jövőre kell gondolnunk, mert most tehetünk sokat azért, hogy vegyszermentesen szép és egészséges növényeknek örüljünk jövőre a kertünkben.
STOP AZ ÁSÓNAK!
Régi „jó szokás”, hogy a rendes gazda ősszel felássa a kertjét. A biogazdálkodást folytatók nem rendetlenségből, hanem alapos okból mellőzik ezt.
A „rendes gazdák”, a talaj felásásával nem csak a kondijukat tartják rendben, hanem a termőföldjüket kívánják lazítani, hogy az tavaszra apró morzsás, levegős legyen. Ez teljesen ésszerűen hangzik. De akkor vajon mi okuk van arra a biogazdáknak, hogy az ásókat ősszel szabadságra küldjék?
Az ásók mellőzése mögött is a hosszabb távú gondolkozás és a természet támogatása áll. A biogazdák mindig azt segítik, hogy a természet tegye a dolgát, így az sok esetben elvégzi helyettük a munkát és nekik csak az marad, hogy élvezzék a kiváló minőségű termést. Az ásással nem csak a földet forgatja meg a „rendes gazda”, hanem a benne élő élőlényeket is fejre állítja. Ez durva beavatkozás a talajéletbe, és a biogazda saját érdekében erre nemet mond. Hiszen a cél az, hogy a talaj alatt is minél színesebb legyen az élővilág.
Akkor a talajba hogyan juttatják be a biogazdák a szükséges minőség- vagy tápanyagjavítást szolgáló anyagokat?
A meszet, a komposztot, a homokot stb, ha kihordták, akkor nem beásással juttatják be, maximum ásó villával szúrnak lyukakat és azon keresztül juttatják beljebb a talajjavító anyagokat.
De van más módszerük is!
VESSÜNK SOKFUNKCIÓS, KINCSET ÉRŐ ZÖLDTRÁGYANÖVÉNYEKET
Az egyik ilyen módszer a föld beültetése zöldtrágya növénnyel.
A zöldtrágya növényeknek nagyon hasznos szerepük van. Egyrészt zölddé teszik a talajt és elnyomják a gyomokat, ezzel megspórolnak egy alapos gyomlálást. Gyökereikkel átszövik a talajt így természetes módon lazítják azt. A zöldtrágya növények felveszik a talaj felesleges nitrogénjét, így az az őszi-téli időszakban nem mosódik ki. Sőt a zöldtrágya növények takaróként szolgálnak a talajnak a téli időszakban. Így a zöldtrágya növények nagyon fontos talajjavítók is egyben és később kiváló komposzt- és mulcsanyag válik belőlük. Ha ásás helyett zöldtrágyanövényt használunk, akkor még a rovarok és méhek kedvében is járunk, mert bőséges táplálékkal látja el őket. Ezzel nem csak nekik teszünk jót, hanem magunknak is. Az odacsalogatott hasznos rovarok a jövő évben nagy segítségünkre lesznek, hogy károsnak ítélt társaik ne szaporodjanak túl, így nekünk ne kelljen pl. a levéltetvekkel foglalkoznunk, hiszen ők teszik a dolgukat és megcsemegézik őket.
A különböző talajokra különféle zöldtrágya növény ültetése javasolt. Érdemes vetés előtt utánanézni például Dettmer Grünefeld: Mulcsozás – talajtakarás a kertben című könyvében. Gyakran használt zöldtrágyanövény például a vöröshere, fehérhere, csillagfürt, lucerna, de számos más növény is megtalálható a fent említett könyvben, talajigény, gyökértípus és nitrogén gyűjtő képesség szempontjából osztályozva.
HASZNÁLJUK A KINCSET ÉRŐ HÁZTARTÁSI SZEMETET!
A talaj tápanyagtartalmát otthon fellelhető, kukába szánt anyagokkal is fel lehet javítani.
A kedvencem a kávézacc, ami majd minden háztartásban naponta keletkezik. A kávézacc nagyon jó kálium forrás. A káliammal jól ellátott növények pedig jobban ellenállnak a növényi betegségeknek. A kávénk maradványát földbe belekeverve lehet a növények segítségére.
A krumpli főzőleve tele van keményítővel és ásványi anyagokkal, amik a főzés során a burgonyából oldódtak ki. A lehűlt levet viráglocsolásra érdemes felhasználni.
Akik fával fűtenek, azoknál szintén napi melléktermék a fahamu. Egyrészt ebben is sok a kálium, másrészt a gombák fejlődését akadályozza. Ezért a kályhából kikerülő hamu a kertben még jó szolgálatot tehet.
A babánhéjat semmiképp ne a kukába tegyük, mert gazdag magnézium forrás. Felaprítva lehet kiválóan a talajba dolgozni. A rózsák és paradicsomok különösen hálásak lesznek érte.
A háztartásban fellelhető fontos talajjavító anyagokról bővebben Sebastian Ehrl és Jutta Langheineken: Biokertészek nagykönyve című munkájában olvashatunk, ami a biogazdálkodás kezdetén állóknak nélkülözhetetlen olvasmány.
MONDJ NEMET A VEGYSZEREKRE!
A vegyszermentes gazdálkodás alapja, hogy megfelelő környezettel és tápanyagellátással biztosítsuk a növényeink jól létét, hogy azok erősek és egészségesek legyenek. Azonban minden törekvésünk ellenére mégis előfordulhat, hogy egy-egy növényünk megbetegszik. Megtámadhatják kártevők, gombák, vírusok vagy baktériumok. Bármi is legyen a betegség a növénynek ilyenkor gyors segítség kell és nem érdemes a durva vegyszerekhez nyúlni, mert a homeopátiás gyógyszerek nagyon gyorsan és látványos javulást hoznak.
A hagyományos gyógyszerek/vegyszerek mérgek a növény számára. És bár kiirtják az adott kórokozót vagy kártevőt, közben a növényt is legyengítik, így az sokkal kiszolgáltatottabb lesz más betegségekkel szemben. Újra megbetegedhet és ezzel egy ördögi körbe kerülünk. A vegyszereknek gyakran a hasznos rovarok is áldozatul esnek nem csak a kártevők. A vegyszer belemosódik a földbe így eljut más növényekhez, belekerülhet az ivóvízbe, benne maradhat az élelmünkben és ezáltal saját magunkat is mérgezzük. Mondjunk nemet rá! Hasznájuk helyette a jól működő vegyszermentes megoldásokat.
A homeopátia teljesen vegyszermentes gyógymód. Nem pusztítja el a hasznos rovarokat, nem terheli a környezetet, óvja a méheket és nem csak hogy meggyógyítja, de erősíti is a növényeket.
A homeopátiás növénygyógyítás után érdeklődők Christiane maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében találnak konkrét javaslatokat az egyes növényi betegségekre és adagolásra.
A homeopátiás szereket gyógyszertárban lehet beszerezni. A homeopátiás golyókat vízben kell feloldani és az így feloldott oldatot az öntözővízhez keverve kiöntözni.
A vegyszermentes kertészkedéshez a kedvenc könyveink, amit szívesen ajánlunk:
- Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával https://homeovilag.hu/termek/novenygyogyitas-homeopatiaval-homeopathy-plants/
- Sebastian Ehrl és Jutta Langheineken: Biokertészek nagyönyve https://homeovilag.hu/termek/biokerteszek-nagykonyve-sebastian-ehrl-jutta-langheineken/
- Elisabeth Koppenstein: Növényvédelem vegyszerek nélkül a kiskertekben https://homeovilag.hu/termek/novenyvedelem-vegyszerek-nelkul-kiskertekben/
- Krumpach Erzsébet: Bőség kertje https://homeovilag.hu/termek/a-boseg-kertja/
- Dettmer Grünefeld: Mulcsozás – talajtakarás a kertben https://homeovilag.hu/termek/mulcsozas-talajtakaras-kertben/
Ezek a könyvek itt megvásárolhatók: https://homeovilag.hu/uzlet/
Ha igazán felkészülten szeretnél tavasszal indulni, néhány szakirodalmat még most érdemes beszerezni!
Írta: Radványi Noémi
Kép copyright: 123 rf és Radványi Noémi
SZERETNÉD KIPRÓBÁLNI A HOMEOPÁTIÁS NÖVÉNYGYÓGYÍTÁST, DE NEM TUDOD HOGYAN KEZDJ HOZZÁ?
Itt letöltheted azt az anyagot, amiből megismerheted a 10+1 alapszabályt a növények homeopátiás gyógyításához.
Ebből az anyagból megtanulhatod, hogyan csináld jól, mire figyelj, hogy hatásos legyen a homeopátiás kezelés.
RÁADÁSKÉNT KAPSZ:
-
egy listát a javasolt homeopátiás gyógyszerekről a kerti készlethez és
-
megválaszolunk 10+1 fontos kérdést, amit mindenképp tudnod kell a homeopátiáról.