Hiába gondoljuk, hogy jól ismerjük mi magunkat, a valóság az, hogy sokszor nem látunk tisztán magunkkal kapcsolatban. A önismereti csoport módszer önmagunk jobb megismeréséhez segít hozzá.
BELSŐ MEGÉLÉS ÉS ÖNMEGFIGYELÉS
Megszületünk, kapcsolatot teremtünk a világgal, érnek minket különböző tapasztalatok jók és rosszak egyaránt és ezekre elkezdünk reagálni. Ki így, ki úgy. Más-más stratégiákat dolgozunk ki helyzetekre és van, aki olyan jó stratégiát talál, amivel minden problémáját kiválóan kezeli, de sajnos nem ez a többség. A rosszul megválasztott módszerek, amik nem hoznak jó megoldást, általában újra és újra lejátszódnak, ismétlődnek és mi képtelenek vagyunk tanulni belőle. Nem tudjuk az eddigi rossz stratégiánkat lecserélni, mert általában nem látunk más megoldást. Én homeopataként és művészetterápiás csoportvezetőként azt tapasztalom, hogy az emberek gyakran újra és újra lejátszanak egy problémát hasonló szituációkban. Tehát van egy ismétlődő momentum, amit mindig egy nézőpontból látunk: a sajátunkból. De ahogy éljük a mindennapokat még azt sem vesszük észre, hogy megint hasonló helyzetbe kerültünk és azt meg pláne nem, hogy mi mindig ugyanúgy reagálunk, ahogy korábban. Úgy, ahogy egyébként egy külső szemlélőnek esetleg nyilvánvaló, hogy nem úgy kellene. De mi ezt nem látjuk, egyszerűen nem vesszük észre, mert nehéz magunkat kívülről látni. Mi magunkat belülről látjuk. Belső megéléseink vannak. Érzéseink, gondolataink, reakcióink. Ezek mind belülről jönnek. Ha tudatosan figyelünk magunkra, akkor ezek megfogalmazásával, akár tudatosíthatjuk is magunkban, hogy mi zajlik bennünk. Ha erre képesek vagyunk, akkor már az önismeret útjára léptünk. Hiszen önmegfigyelést végzünk és ezzel tudatos szintre emeljük, tudatosítjuk a bennünk zajló folyamatot.
KÜLSŐ NÉZŐPONT, AZ EXTRA PLUSZ
Önismereti csoportban van lehetőség arra, hogy az önismeret első szakaszából, az önmegfigyelésből, a második szakaszba lépjünk. A csoportban önmagunkkal kapcsolatban külső visszajelzést kapunk. Ez egy mesterséges környezet. Itt a csoporttagok olyan dolgokat tesznek, amit kint a világban nem szokás. Megmondják a véleményüket, de természetesen nem durván. Visszajelzünk egymásnak szituációkra, helyzetekre. A csoporttagok szabadon elmondhatják, hogy milyen érzést kelt bennem a másik ember története, az ahogy elmondja, ahogy bemutatja stb. Itt ez egy óriási lehetőség, mert olyan visszajelzéseket kaphatunk, amit kint a világban soha senki nem fog nekünk megadni. De azáltal, hogy az én belső megélésem és a kívül lévő emberek megélése egymás mellé kerülnek, a különböző nézőpontok találkoznak, akkor lehetőségem lesz arra, hogy ezt az egész szituációt jobban megértsem. Meglepő dolgokat jeleznek és tükröznek vissza a csoporttagok. Pozitívat és negatívat, jót és rosszat, hideget-meleget egyaránt.Na, de akkor mi a jó ebben? Ki a franc akar kellemetlen dolgokat hallani magáról? Hát jogos a kérdés és a válasz egyértelmű: senki.
AKKOR MÉGIS MINEK MENJÜNK ÖNISMERETI CSOPORTBA?
Azért, mert így szembe tudunk nézni a saját problémánkkal, esélyt kapunk arra, hogy valamit megértsünk és arra, hogy ezután tudatosan már másként reagáljunk. És nagyon leegyszerűsítve szebbé-jobbá, boldogabbá váljék az életünk és javuljon a kapcsolataink minősége.
Kifejezetten nőknek, női témák köré szerveződő művészetterápiás önismereti csoportok folyamatosan indulnak.
Ha szeretnél jönni, jelentkezz most!
Elérhetőség:
e-mail: info@homeovilag.hu vagy tel: 06 20 5114544
Írta: Radványi Noémi életmód-tanácsadó és terapeuta, homeopata, művészetterapeuta
Ez is érdekelhet:
Kép copyright: 123rf és Változás stúdió