A PÁL UTCAI FIÚK
Molnár Ferenc regényéről mindenki hallott már az iskolában. A történet ismert: Nemecsek, a nemes lelkű fiú bátorságával kivívja társai elismerését, ám a kórt, amit eközben elkapott nem sikerül legyőznie és a végén belehal a betegségbe.
Nemrégiben láttam a Vígszínházban a Pál utcai fiúk című előadást. Lenyűgöző színpadi képek tették látványossá- és fantasztikus zenék élvezetessé az előadást. Ám nekem, homeopatának, mégis az volt a legizgalmasabb, hogy Nemecsek betegségét úgy mutatták be a színpadon, hogy épp azt hangsúlyozták, ami homeopátiás szempontból is hangsúlyos, ami különös és feltűnő. Látványosan megjelenik a színpadon egy homeopátiás szer képe és ettől nem tudtam másként nézni a színdarabot, csak homeopataként. Ott volt egy beteg velem szemben, akinek magas láza van, aki köhög, és aki attól lett beteg, hogy megfázott, mert a hűvös időben átázott a ruhája.
Ha Nemecsek elment volna egy homeopatához, akkor ott épp ezeket kellett volna elmondani.
Mi volt az előzmény? Mi volt a kiváltó ok? Az átfázás nedves ruhától. Itt már több szer is eszébe juthat egy képzett homeopatának. És aztán jöhet a többi tünet: a köhögés és a láz. A köhögésről nem derülnek ki részletek a darabban, de a láz az nagyon plasztikusan van bemutatva a színpadon. Nemecsek hallucinál, olyan embereket lát, akik nincsenek is ott, olyan láza van, amiben delíriumos állapotba került. És ez a lényeg! Mert a homeopátiás gyógyításhoz nem az az információ, hogy láza van, az az információ, hogy milyen láza van. Ez alapján lehet olyan homeopátiás gyógyszert választani, ami gyorsan és hatékonyan meggyógyít. Ha Nemecsek elment volna egy homeopatához, akkor egészen biztosan Belladonnát kapott volna, amitől gyorsan meg is gyógyult volna, persze csak akkor, ha ez egy valóságos történet lett volna.
Írta: Radványi Noémi, életmód-tanácsadó és terapeuta, homeopata, művészetterapeuta, önismereti tréner
Kép: Szanyi Péter A Pál utcai fiúk bronz szoborcsoport, Budapest VIII. Práter u. 11.