Mit kezdesz a féltékenységeddel?
Ha voltál már féltékeny, akkor tudod, hogy ez egy nagyon nehéz ügy. Nem véletlen a hasonlat a zöld szemű szörnyhöz. Tényleg olyan, mint egy szörny, ami hatalmába kerít, és nem enged. De hogyan lehet ezt leküzdeni?
A zöld szemű szörny kifejezés Shakespearetől származik. Az Othelloban használta ezt a hasonlatot és azóta hozzá ragadt a féltékenység fogalmához.
A féltékenység egyidős az emberrel, átszövi a mondákat, mítoszokat, meséket és hétköznapokat. Az érzés a félelemből ered, a vesztéstől való félelemből. Szeretünk valakit, ragaszkodunk hozzá, nem szeretnénk elveszíteni és ez hozhatja a féltékenység érzését.
Ha van egy rivális a láthatáron, akkor a féltékenység lehet egy természetes érzés. A rivális jelenléte arra sarkall, hogy meg akarjuk mutatni, hogy mi az, ami a miénk, el akarjuk kergetni a másikat, hogy megtartsuk azt, amit féltünk, amit szeretünk. Aki volt már ilyen helyzetben az tudja, hogy nehéz ilyenkor nem rivalizálni, nem erőt fitogtatni és legfőképp nem hülyén viselkedni. Sőt, minél erősebb a féltékenység annál inkább lehetetlen.
Ha alaptalan a féltékenységünk, ha csak önbizalomhiányból fakad, akkor is hasonlóan cselekszünk, csak ilyenkor szinte minden tettünk romboló lesz, ezért jó lenne megszabadulni ettől a kínzó érzéstől, amivel nem tudunk mit kezdeni. Ilyen esetekben mindenképp érdemes vele foglalkozni, hogy le tudjuk győzni, mert ha nem, akkor csak kárt tesz, csak negatív dolgok sorozatát fogja hozni az életünkbe és épp a fordítottját érjük el annak, amit szeretnénk. Elveszítjük azt, akit megtartani szeretnénk.
Létezik a köztudatban a testvérféltékenység fogalma. Ez is a rivalizálásról szól, a szülők figyelméért, szeretetéért vívott harcról, versengésről. Ez lehet egészséges, de sajnos lehet túlzott is, amikor inkább megterheli, mint előre viszi a kapcsolatokat.
Van a féltékenységnek egy egészséges, motiváló oldala. Ha jól kezeljük lehet, hogy még jót is hoz nekünk. Lehet, hogy épp egy felbukkanó rivális miatt jön a féltékenység érzés, és ez elég ahhoz, hogy felnyissa a szemünket, hogy van valami vagy valaki, akit elveszíthetünk. Ha megértjük ezt az üzenetet és képesek vagyunk pozitívan változni, a számunkra értékes személyekre igazán odafigyelni, a kapcsolatért tenni, akkor nyertünk. De van, amikor annyira eltúlzott a féltékenység, hogy szinte már megmérgezi a kapcsolatot, sőt magát a féltékeny félt is. Olyankor szükséges külső segítséget kérni. Az önismereti tréningek nagyon jó eredményt hozhatnak, de a homeopátiának is nagyon jó gyógyszerei vannak a túlzott féltékenység kezelésére, amikkel gyorsan és hatékonyan meg lehet szüntetni ezt a kínzó állapotot, hogy ne kerülj hülye helyzetekbe és ne veszítsd el azt, ami számodra fontos.
Írta: Radványi Noémi, életmód-tanácsadó és terapeuta, homeopata, művészetterapeuta, önismereti tréner
Kép copyright: nyul / 123RF Stock fotó