Állandó permetezés vagy célzott öntözés? Vajon, mi az ami meggyógyít és mi az ami csak megvéd?Ha látványos megoldást szeretnél, folyamatos permetezés nélkül, akkor érdemes tovább olvasnod. Megmutatjuk mi a különbség a növényi permetlevek és a homeopátiás növényvédelem között.
Növényi permetlevek
A növényi permetlevek gyógynövényekből készített oldatok. Többféle módszerrel készülhetnek:
- Hideg vizes kivonat. 1-3 napig áztatják a növényeket és még az erjedés beindulása előtt felhasználják.
- Forrázat. Forrásban lévő vízzel kell leönteni a felaprított gyógynövényt és megvárni míg néhány perc alatt kioldódik belőle a hatóanyag.
- Erjesztett növénylé. Kb. 2 hétig kell áztatni a gyógynövényt a hideg vízben.
A permetleveket a nevük is mutatja a növényekre kell permetezni. Ezt időről-időre (javasolt 10 naponta) meg kell ismételni, hogy a friss hajtásokra is jusson illetve pótoljuk azt, amit az eső már lemosott.
Hatásmechanizmus:
Egyrészt filmréteget képez a levélen. Ezért úgy hat, mint egy védőpajzs. Amelyik élőlény nem szereti a gyógynövényt, az inkább távozik.
A gyógynövények értékes anyagokat is tartalmaznak, ezért a növényeket is kondicionálják, szilárdabbá tehetik a szöveteket vagy a talajéletet élénkítik.
A leggyakrabban használt gyógynövények
Csalán – általános erősítő, talajélet élélnkítő, tetvek, takácsatkák, liszteskék ellen hatásos
Fekete nadálytő – növény erősítés
Mezei zsurló – betegség megelőzés (lisztharmat, rozsda, monília), jó takácsatkák és hagymamoly ellen
Páfrány – pajzstetvek, vértetű, bármely szívú-rágó rovar és csigák ellen, valamint jó a rozsda betegségeknél
Gyakori még gilisztaűző varádics, kamilla, intenzív illatú növények stb., de használnak még kőlisztet, tejsavót és különféle mikroorganizmusokat.
Homeopátiás gyógyszerek
A homeopátiás gyógyszert feloldva kell az öntözővízhez keverni, majd a jól felkevert oldatot a gyökérterületre öntözni.
A homeopátiás gyógyszerek természetes anyagokból készülnek (növényi-, állati-, ásványi anyagból, vagy beteg szövetből). Gyógyszergyárakban, szigorú protokoll mellett készítik a különböző homeopátiás szereket. A gyártási folyamat során dinamizálják (ütve rázzák) és sokszorosára hígítják a szert, így a végeredmény egy olyan gyógyszer, ami képes gyógyító hatást kifejteni, anélkül hogy ártó vagy mérgező hatása lenne. Így garantáltan vegyszermentes és látványos a növények gyógyításában: kártevőfertőzés, gombás-, vírusos, vagy bakteriális betegségek esetén is.
Hatásmechanizmus:
A homeopátiás gyógyszerek a gyökéren keresztül felszívódnak és belülről gyógyítja, erősíti a növényt. Működési elve: hasonlót a hasonlóval gyógyít.
A lényege, hogy a gyógyulással egyidejűleg a növényt is erősíti, így az ellenállóbbá válik a betegségekkel és kártevőkkel szemben. Ez a módszert csak a növény gyógyulásáig kell alkalmazni, utána nem ismételjük a gyógyszer adását.
Mi a különbség?
A gyógynövényes permetlé, táplál és távol tartja a betegséget.
A homeopátiás gyógyszer pedig meggyógyítja és ellenállóvá teszi a növényt, így nem lesz szüksége külső védelemre, önmaga válik ellenállóvá a kórokozókkal és kártevőkkel szemben.
Míg ez első megoldás folyamatos ismétlést igényel, ez utóbbit csak a gyógyulásig kell alkalmazni. Véleményünk szerint a biokertészkedésben mindkettőnek helye van, viszont a homeopátiás megoldás alkalmazása hosszabb távon lehet hatásos. Ráadásul egyszerűbb és kevesebb munkával érhető el látványos eredmény.
Fontos:
- A homeopátiás növénygyógyítás, mindig az alapos megfigyeléssel és a körülmények végiggondolásával kezdődik.
- Utána jön a gyógyszerválasztás, ami nem ördöngösség, főleg ha van egy megfelelő szakirodalmunk, aminek a segítségével könnyen iránymutatást kaphatunk.
- A homeopátiás gyógyszerek gyógyszertárban szerezhetőek be.
- És ha ez is megvan, utána, már csak az öntözőkannára lesz szükség.
Az általunk javasolt szakirodalom:
Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával
LAPOZZ BELE ITT: https://homeovilag.hu/novenygyogyitas-homeopatiaval/novenygyogyitas-konyv/
Ha mások számára is hasznos lehet ez az írás oszd meg velük!
Ha szeretsz vegyszermentesen kertészkedni, akkor csatlakozz a VEGYSZERMENTESEN KERTÉSZKEDŐK KLUBJA csoporthoz a Facebookon! https://www.facebook.com/groups/1064829813655144/
Írta: Radványi Noémi
Felhasznált irodalom: Sebastian Ehrl – Jutta Langheineken: Biokertészek nagykönyve, Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával
Kép Copyright:Copyright: liligraphie / 123RF Stock fotó
Ez is érdekelhet:
Eleged van a meztelencsigákból? Ezzel a módszerrel egyszerűen távol tarthatod őket.
Eleged van a meztelencsigákból? Ezzel a módszerrel egyszerűen távol tarthatod őket.
Hangyainvázió van a kertedben? Megmutatjuk a legjobb vegyszermentes megoldásokat!