A gombás betegségeket a szél és a rovarok terjesztik. A nedves időjárás pedig kifejezetten kedvez minden gombás betegségnek. Ideális esetben egy erős, egészséges növény talán ellenálló a lisztharmattal szemben, de a megbetegedett növénynek gyógyításra van szüksége.
A lisztharmat egy gombás betegség. Tünete a levél felszínén levő bársonyos bevonat, ami letörölhető. A növény úgy néz ki, mintha lisztes lenne, pedig ez a fehér réteg a gomba spóralerakódása. A fehér bevonat később barna lesz. A levelek megbarnulnak és elszáradnak. A gomba először csak a levelek felszínén telepszik meg, de később speciális szöveteket növeszt és behatol a növénybe.
Milyen növényeket veszélyeztet?
A lisztharmat a rózsán, a dísznövényeken, a sárgarépán, az uborkán, a sütőtökön vagy akár a gyümölcsfákon is megjelenhet. Kedveli a szép időt, de ahogy minden gombás betegség esetén a nedvesség segíti a terjedését így az elmúlt hetek melege, szinte napi záporral-zivatarral különösen kedvezett a lisztharmat elszaporodásának.
Lisztharmat vagy peronoszpóra?
A lisztharmat nem összetévesztendő a peronoszpórával, ami szintén gombás betegség, viszont az a nedvességet kedveli és a retken, tormán, salátákon, spenóton, hagymán, szőlőn gyakori. A lisztharmat a levél felszínen, a peronoszpóra a fonákán látható.
Első lépések
Ha időben észe vesszük, akkor a beteg leveleket azonnal el kell távolítani. Ne a saját komposztba kerüljön, mert onnan a szél vissza hozza a gombát. Égessük el vagy szállíttassuk el. A kerti eszközöket pedig alaposan tisztítsuk meg, hogy ne terjesszük tovább a betegséget.
Homeopátiás javaslat
Ha már a növény megbetegedett, akkor használjunk homeopátiás gyógyszereket a lisztharmat gyógyítására. A gombás betegségek esetén nagyon hasznos szer a Cuprum metallicum C30. Ezt a gyógyszert fel kell oldani és ezzel a gyökér területet meglocsolni. Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című könyvében további 5 homeopátiás gyógyszert javasol erre a problémára.
Praktikus tippek
Megelőzésre jó a mezei zsurló kivonatával való rendszeres permetezés.
Fontos, hogy gondoskodjuk arról, hogy a levegő mindig jól járjon a növények körül. Az üvegházat szellőztessük, szabad térben pedig megfelelő távolságra ültessük a növényeket. Bár a sok eső ellen nem tudunk mit tenni, de ha épp száraz idő van, akkor figyeljünk arra, hogy ne locsoljuk túl a növényeinket és inkább a gyökérterületet öntözzük és ne a leveleket.
Praktikus tipp: a fertőzésre hajlamos növények közé fokhagymát ültetni.
Ha rózsákat ültetünk a kertbe, válasszunk ellenállóbb fajtát.
Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával
Lapozz bele itt: https://homeovilag.hu/novenygyogyitas-homeopatiaval/novenygyogyitas-konyv/
Ha mások számára is hasznos lehet ez az írás oszd meg velük!
Ha szeretsz vegyszermentesen kertészkedni, akkor csatlakozz a VEGYSZERMENTESEN KERTÉSZKEDŐK KLUBJA csoporthoz a Facebookon! https://www.facebook.com/groups/1064829813655144/
Írta: Radványi Noémi
Kép Copyright:miyuki3 / 123RF Stock fotó
Ez is érdekelhet:
Eleged van a meztelencsigákból? Ezzel a módszerrel egyszerűen távol tarthatod őket.
Eleged van a meztelencsigákból? Ezzel a módszerrel egyszerűen távol tarthatod őket.