A fák-, bokrok metszése a megművelés része, ám nem kockázatmentes feladat. Előfordul, hogy a vágás helye lassan gyógyul, vagy esetleg „vérzik”. Mit tehet ilyenkor a növényeire gondosan figyelő kertész?
A metszés során a növény egyes részeit levágják, eltávolítják a termés növelésének az érdekében. Gondoljunk a metszésre úgy, mint egy műtétre és akkor máris értjük, hogy a növény, mint élő szervezet számára ez nem kis stressz. A vágás helye olyan, mint egy nyílt seb. A frissen vágott felületen át könnyen bejuthatnak a fába kórokozók, amik a fákat megbetegíthetik.
A fa egészségének a megóvása érdekében már az előkészületek alkalmával sokat tehetünk:
- Fontos, hogy mindig éles vágóeszközt használjuk, mert ezzel csökkentjük a sérülést.
- De ugyanennyire fontos, hogy tiszta vágóeszközzel dolgozzunk. Ezzel megakadályozzuk, hogy mi magunk fertőzzük meg a növényt.
Ha egészséges a fa, valamint kedvezőek az időjárási viszonyok és a metszést szakszerűen, tiszta és éles eszközzel végeztük, akkor a növényen a vágási felület gyorsan regenerálódik.
De mi van akkor, ha a vágás helye nem gyógyul, vagy lassan gyógyul esetleg „vérzik”?
Christiane Maute: Növénygyógyítás homeopátiával című bestseller szerzője a metszés okozta sérülésekre 4 homeopátiás gyógyszert is javasol. Nem meglepő módon többek között az Arnica montana-t és a Staphisagria-t, amit az emberek gyógyításában is a sérülések és a vágott sebek gyógyítására használnak. A homeopátiás gyógyszerek alkalmazásait a növénygondozásban a fenti könyvben írja le részletesen a szerző, aki kipróbált és tesztelt kezelési tervekkel avatja be a kertészeket a növények vegyszermentes gyógyításába.
Ha tetszett a cikk oszd meg a facebookon!
Írta: Radványi Noémi
Figyelem a cikkben említett könyv kizárólag a www.homeovilag.hu internetes oldalon vásárolható meg.
Copyright: nehru / 123RF Stock fotó